Jak založit a dosít trávník
Ať už se chystáte založit trávník u domu, na sportovišti, nebo ve veřejném parku, zásadní je správný postup. Precizní příprava půdy, správné načasování a provedení výsevu a následná péče vám přinese radost z hustého, zdravého a dlouhodobě krásného trávníku, který předčí vaše očekávání a zvládne všechny vaše výzvy. Důležitý je také výběr vhodného druhu osiva přesně pro vás. Tipy a rady pro výběr najdete v našem předchozím článku, teď už se pojďme společně podívat, jak nový trávník správně založit a dosít.
Jaro a podzim – ideální čas pro založení trávníku
Nejvhodnější čas pro založení trávníku je teplé jaro (březen až polovina května dle konkrétních klimatických podmínek) nebo časný podzim (polovina srpna až říjen dle konkrétních klimatických podmínek). Za optimálních teplotních a vláhových podmínek pozdních jarních nebo časných podzimních měsíců dochází k intenzivnímu růstu nadzemní hmoty a silnějšímu zakořenění a vytvoření drnů travního porostu.
Nevýhodou jarního termínu setí je nedostatek vláhy. V posledních letech často dochází k přísuškům, kdy je nutné porost opakovaně zavlažovat. Jinak hrozí riziko prořídnutí porostu působením sucha v kombinaci s horkými jarními teplotami.
Možný je i letní výsev, ten však vyžaduje pravidelnou, intenzivní závlahu několikrát denně a navýšení výsevku kvůli předpokládanému horšímu klíčení, vzcházení a vyššímu úhynu vzešlých rostlin vlivem horkých letních teplot a sucha.
Podzimní období se jeví z hlediska optimálních teplot a větší srážkové jistoty jako nejideálnější termín pro založení trávníků.
Klíč k rovnoměrně vzešlému trávníku? Správně připravená půda
Pro založení vitálního a krásného trávníku je velmi důležitým faktorem příprava půdy, kterou není radno podcenit. Nejprve se seznamte se složením, vlastnostmi a celkovým stavem půdy.
Dalším krokem je odstranění kamenů a odplevelení pozemku. Plevele je možné likvidovat mechanicky například pletím nebo chemicky, a to použitím totálního herbicidu na již vzešlé rostliny.
Totální herbicid zničí veškerý porost včetně nežádoucích druhů plevelů, a tak poskytneme vysetému osivu životní prostor pro klíčení a růst krásného trávníku. Odplevelení je vhodné při opětovném vzejití plevelů opakovat.
Správně připravená půda by měla mít jemnou, drobtovitou strukturu a vyrovnaný povrch.
Máte-li velmi lehkou (písčitou) půdu, počítejte se zvýšenými nároky na závlahu. Lehké půdy je proto vhodné promíchat s kompostem, který dodá zemině potřebné a důležité jílové částice. Ty zlepší zadržování vody a živin v půdě. I takto připravená půda však bude vyžadovat vaši pozornost – a to pravidelnou, bohatou zálivkou a hnojením.
Máte těžkou jílovitou půdu a nevíte, jak ji odlehčit? Nejlepší způsob, jak půdu provzdušnit, je přimíchat do hloubky přibližně 10-15 cm křemičitý nebo alespoň říční písek. Díky tomu bude půda lépe propustná, na pozemku nebude stát voda a současně se zvýší podíl vzduchu v půdě. Trávník pak bude mnohem lépe prosperovat.
Hnojení před setím pro rychlý start
Vyváženým hnojením dopřejete trávníku skvělé podmínky pro růst a udržení perfektní formy. Díky němu bude trávník hustý, vytrvalý a odolný.
První hnojení by mělo proběhnout před samotným výsevem. Předseťová příprava zahrnuje hnojení dusíkem, fosforem a draslíkem (použijte kombinované NPK hnojivo) do půdního profilu. Ideálně ho zapravte rotavátorem do profilu vegetační vrstvy v dávce 3 až 5 kg/100 m². Poté je dobré povrch opět vyrovnat a připravit k setí.
Jak správně vysít travní semeno?
Po důkladné přípravě půdy včetně utužení povrchové vrstvy můžete začít s výsevem
Ideální hloubka setí je 2 až 4 mm. Přílišná hloubka setí snižuje možnost vzejití porostu. Drobné travní osivo nemá velké množství zásobních látek, při velké hloubce setí může dojít k jejich vyčerpání ještě předtím, než vyrostou nad zem a začnou čerpat energii z probíhající fotosyntézy. Při mělkém výsevu hrozí naopak vyplavení - vodní či větrnou erozí, špatné vzlínání vody nebo vyzobání semen ptáky.
Při setí budete potřebovat na každých 100 m² zpravidla 2,5 až 4,5 kg osiva podle použité směsi a termínu setí. Osivo vyséváme secím strojem nebo ručně. Při ručním setí si pozemek rozdělíme na stejné menší části, osivo promícháme a rovnoměrně rozdělíme na tolik částí, na kolik jsme si rozdělili pozemek. Snáze se bude určovat dávka na menší ploše a předejdete tomu, že vysejete všechno osivo na polovinu pozemku, nebo naopak vám ho příliš zbyde. Cílem je co nejrovnoměrnější aplikace osiva. Na daném malém dílu sejeme ve dvou směrech, polovinu osiva podélně a druhou polovinu kolmo na první, abychom docílili ještě rovnoměrnějšího setí.
Po výsevu můžeme osivo lehce zapravit hráběmi a osetou plochu mírně utužit zahradním válcem. Přitlačením semen k zemině dosáhneme dobré kapilární vzlínavosti vody. Semeno lépe přijímá vodu, nezasychá, rychleji klíčí a vzchází. Následně jemně opakovaně zaléváme po celou dobu klíčení a vzcházení osiva i několikrát denně. Půda nesmí oschnout ani vytvořit tzv. krustu.
První seč – kdy a jak na ni?
- K první seči se připravte ve chvíli, kdy váš porost dosáhne výšky okolo 8–10 cm.
- Trávník sečte v dostatečné výšce (asi 4–6 cm), zhruba na polovinu výšky porostu ostrým nástrojem ideálně za chladnějších teplot, při letních teplých dnech navečer.
- Rozhodně se vyvarujte příliš nízkého sečení a sečení za vysokých teplot – tím byste rostliny vyčerpali a trávník poškodili.
Jak udržet rostoucí trávník v té nejlepší formě?
S pravidelnou péčí neztratí váš trávník nic ze své krásy, vitality ani zdraví. A jak na ni?
Alespoň dvakrát do roka proveďte vertikutaci, která trávník provzdušní a zabrání zplstnatění, výskytu mechu a různým chorobám, jako jsou plísně nebo hniloby.
Pravidelné zavlažování je ideální provádět při nižších teplotách, nejlépe večer. Zalévání při vysokých teplotách a na přímém slunci může rostlinám způsobit šok a popálení listů.
Správným hnojením pro hustý a odolný trávník
Trávník je vytrvalý porost s neustálým odnosem biomasy. Pro krásný a plně funkční trávník je proto nutné ho v průběhu vegetace přihnojovat. Oslabený trávník bez živin má menší konkurenční schopnost a bývá potlačován pleveli. K jarnímu přihnojení využijte naše Dědovo trávníkové hnojivo JARO, s obsahem živin NPK 20-8-8 + 4S. Pro podzimní hnojení pak Dědovo trávníkové hnojivo PODZIM obsahem živin NPK 14-10-20 + 4S.
Jedná se o kompletní jemně granulovaná hnojiva s amonnou formou dusíku pro dodání pozvolně se uvolňujícího dusíku po dobu několika týdnů. Nitrátová forma dusíku pro rychlé ozelenění během pár dnů. Draslík je v hnojivu obsažen pro silný kořenový systém a rychlý jarní start. Síra pro lepší odolnost a sytě zelenou barvu trávníku.
Pro trávník bez mechu můžete využít naše Dědovo trávníkové hnojivo MECH EX obsahující NS 15-17 + 8 Fe. Jedná se o speciální hnojivo působící proti mechu. Železo obsažené v hnojivu eliminuje mech a podporuje zdravou barvu trávníku. Díky dusíku v hnojivu současně podpoříte růst trávníku. Síra zajistí sytě zelenou barvu a odolnost trávníku.
Pro přihnojení v průběhu vegetace použijte Dědovo trávníkové hnojivo REGENERACE se složením N 15 + 26 CaO (ledek vápenatý). Jedná se o rychlou dusíkatou výživu pro růst hustého, krásně zeleně zbarveného trávníku. Oxid vápenatý snižuje kyselost půdy, stabilizuje pH a zlepšuje půdní podmínky.
Chcete mít vysněný trávník? My vám s tím pomůžeme!
Správná travní směs je základem krásného a zdravého trávníku. Pokud jste tu pravou stále nenašli, rádi vám s jejím výběrem poradíme. Podívejte se na naše tipy, jak vybrat tu nejvhodnější travní směs přímo pro vaše potřeby nebo si prohlédněte naši nabídku vybraných travních směsí vhodných pro založení trávníku.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Travní směs PAŽIT | Travní směs GOLF | Travní směs PROFESIONÁL | Travní směs PARK |
Pokud už trávník máte, ale ztratil svou krásu a vitalitu mechanickým poškozením, přísušky, chorobami nebo špatným průběhem zimy, vraťte mu ji přisetím stejného osiva z něhož byl porost založen, nebo speciální travní směsí DOSEV. Tato namíchaná směs osiv rychle vzchází, pokryje poškozená místa a navrátí trávníku skvělou formu i vitální vzhled, pro který jste si ho zamilovali. Při dosevu je potřeba dodržet následující zásady:
- Stávající travní porost je nutné ještě více oslabit, a vytvořit tak prostor pro nové osivo. Docílíme toho například několikanásobnou vertikutací, kde vytvoříme konkurenceschopné prostředí pro nově vyseté osivo.
- Výsevek i přesto, že se jedná o pouhý dosev, by se měl blížit plnému výsevku jako při zakládání nového trávníku. Ne všechno osivo padne na půdu a navíc má zhoršené podmínky pro vzejití i samotný růst.
- Přisetou plochu přihnojíme, znovu provedeme vertikutaci a uválíme.
- Po celou dobu klíčení a vzcházení zajistíme dostatek vláhy.
Přejeme vám bezproblémové a úspěšné založení trávníku, který vám bude dělat radost po dlouhá léta. A pokud byste potřebovali jakoukoli radu či pomoc, jsme vám kdykoli k dispozici – neváhejte se na nás obrátit, rádi s vámi vše probereme.