Poradna a podpora

V SEED SERVICE víme, že pouhý produkt ke skvělému výsledku nestačí, ale je  to základ.
Proto pro Vás nabízíme i možnosti poradenství, od zkušených a problematikou 
travních porostů znalých kolegů. Ti Vám vždy s radostí poradí a pomohou najít
ideální řešení pro V
ás na míru.  

 

Pavel Brůžek

  • Email: bruzek@seedservice.cz
  • Telefon: +420 733 508 979

Jiří Gargosch

  • Email: gargosch@seedservice.cz
  • Telefon: +420 605 954 186 

VÝDEJNÍ SKLAD VYSOKÉ MÝTO

Hradecká 529, logistické centrum SEED SERVICE
vjezd z Průmyslová ul. 1,6km směrem na Šnakov

  • Kontaktní osoba: Lenka Plocková
  • Mob.: +420 603 480 951
  • E-mail: plockova@seedservice.cz
  • Pracovní doba: 07:00 - 14:00
  • platba kartou nebo hotově.

KANCELÁŘ A SÍDLO

SEED SERVICE s.r.o.
Jiráskova 382, Litomyšlské předměstí
56601 Vysoké Mýto - CZ

IČ: 26006715
DIČ: CZ26006715

Jak založit a dosít trávník

Jak založit a dosít trávník

Ať už se chystáte založit trávník u domu, na sportovišti, nebo ve veřejném parku, zásadní je správný postup. Precizní příprava půdy, správné načasování a provedení výsevu a následná péče vám přinese radost z hustého, zdravého a dlouhodobě krásného trávníku, který předčí vaše očekávání a zvládne všechny vaše výzvy. Důležitý je také výběr vhodného druhu osiva přesně pro vás. Tipy a rady pro výběr najdete v našem předchozím článku, teď už se pojďme společně podívat, jak nový trávník správně založit a dosít. 

Jaro a podzim – ideální čas pro založení trávníku

zalozeni_travnik

Nejvhodnější čas pro založení trávníku je teplé jaro (březen až polovina května dle konkrétních klimatických podmínek) nebo časný podzim (polovina srpna až říjen dle konkrétních klimatických podmínek). Za optimálních teplotních a vláhových podmínek pozdních jarních nebo časných podzimních měsíců dochází k intenzivnímu růstu nadzemní hmoty a silnějšímu zakořenění a vytvoření drnů travního porostu.

Nevýhodou jarního termínu setí je nedostatek vláhy. V posledních letech často dochází k přísuškům, kdy je nutné porost opakovaně zavlažovat. Jinak hrozí riziko prořídnutí porostu působením sucha v kombinaci s horkými jarními teplotami.

Možný je i letní výsev, ten však vyžaduje pravidelnou, intenzivní závlahu několikrát denně a navýšení výsevku kvůli předpokládanému horšímu klíčení, vzcházení a vyššímu úhynu vzešlých rostlin vlivem horkých letních teplot a sucha.

Podzimní období se jeví z hlediska optimálních teplot a větší srážkové jistoty jako nejideálnější termín pro založení trávníků.

Klíč k rovnoměrně vzešlému trávníku? Správně připravená půda 

doseti_travniku_detailPro založení vitálního a krásného trávníku je velmi důležitým faktorem příprava půdy, kterou není radno podcenit. Nejprve se seznamte se složením, vlastnostmi a celkovým stavem půdy.

Dalším krokem je odstranění kamenů a odplevelení pozemku. Plevele je možné likvidovat mechanicky například pletím nebo chemicky, a to použitím totálního herbicidu na již vzešlé rostliny.

Totální herbicid zničí veškerý porost včetně nežádoucích druhů plevelů, a tak poskytneme vysetému osivu životní prostor pro klíčení a růst krásného trávníku. Odplevelení je vhodné při opětovném vzejití plevelů opakovat.

Správně připravená půda by měla mít jemnou, drobtovitou strukturu a vyrovnaný povrch.

 

Máte-li velmi lehkou (písčitou) půdu, počítejte se zvýšenými nároky na závlahu. Lehké půdy je proto vhodné promíchat s kompostem, který dodá zemině potřebné a důležité jílové částice. Ty zlepší zadržování vody a živin v půdě. I takto připravená půda však bude vyžadovat vaši pozornost – a to pravidelnou, bohatou zálivkou a hnojením.

Máte těžkou jílovitou půdu a nevíte, jak ji odlehčit? Nejlepší způsob, jak půdu provzdušnit, je přimíchat do hloubky přibližně 10-15 cm křemičitý nebo alespoň říční písek. Díky tomu bude půda lépe propustná, na pozemku nebude stát voda a současně se zvýší podíl vzduchu v půdě. Trávník pak bude mnohem lépe prosperovat.

Hnojení před setím pro rychlý start

Vyváženým hnojením dopřejete trávníku skvělé podmínky pro růst a udržení perfektní formy. Díky němu bude trávník hustý, vytrvalý a odolný.

První hnojení by mělo proběhnout před samotným výsevem. Předseťová příprava zahrnuje hnojení dusíkem, fosforem a draslíkem (použijte kombinované NPK hnojivo) do půdního profilu. Ideálně ho zapravte rotavátorem do profilu vegetační vrstvy v dávce 3 až 5 kg/100 m². Poté je dobré povrch opět vyrovnat a připravit k setí.

 Jak správně vysít travní semeno? 

Po důkladné přípravě půdy včetně utužení povrchové vrstvy můžete začít s výsevem

Ideální hloubka setí je 2 až 4 mm. Přílišná hloubka setí snižuje možnost vzejití porostu. Drobné travní osivo nemá velké množství zásobních látek, při velké hloubce setí může dojít k jejich vyčerpání ještě předtím, než vyrostou nad zem a začnou čerpat energii z probíhající fotosyntézy. Při mělkém výsevu hrozí naopak vyplavení - vodní či větrnou erozí, špatné vzlínání vody nebo vyzobání semen ptáky.

Při setí budete potřebovat na každých 100 m² zpravidla 2,5 až 4,5 kg osiva podle použité směsi a termínu setí. Osivo vyséváme secím strojem nebo ručně. Při ručním setí si pozemek rozdělíme na stejné menší části, osivo promícháme a rovnoměrně rozdělíme na tolik částí, na kolik jsme si rozdělili pozemek. Snáze se bude určovat dávka na menší ploše a předejdete tomu, že vysejete všechno osivo na polovinu pozemku, nebo naopak vám ho příliš zbyde. Cílem je co nejrovnoměrnější aplikace osiva. Na daném malém dílu sejeme ve dvou směrech, polovinu osiva podélně a druhou polovinu kolmo na první, abychom docílili ještě rovnoměrnějšího setí.

Po výsevu můžeme osivo lehce zapravit hráběmi a osetou plochu mírně utužit zahradním válcem. Přitlačením semen k zemině dosáhneme dobré kapilární vzlínavosti vody. Semeno lépe přijímá vodu, nezasychá, rychleji klíčí a vzchází. Následně jemně opakovaně zaléváme po celou dobu klíčení a vzcházení osiva i několikrát denně. Půda nesmí oschnout ani vytvořit tzv. krustu.

doseti_travniku

První seč – kdy a jak na ni?

  • K první seči se připravte ve chvíli, kdy váš porost dosáhne výšky okolo 8–10 cm.
  • Trávník sečte v dostatečné výšce (asi 4–6 cm), zhruba na polovinu výšky porostu ostrým nástrojem ideálně za chladnějších teplot, při letních teplých dnech navečer.
  • Rozhodně se vyvarujte příliš nízkého sečení a sečení za vysokých teplot – tím byste rostliny vyčerpali a trávník poškodili.

Jak udržet rostoucí trávník v té nejlepší formě?

S pravidelnou péčí neztratí váš trávník nic ze své krásy, vitality ani zdraví. A jak na ni?

Alespoň dvakrát do roka proveďte vertikutaci, která trávník provzdušní a zabrání zplstnatění, výskytu mechu a různým chorobám, jako jsou plísně nebo hniloby.

Pravidelné zavlažování je ideální provádět při nižších teplotách, nejlépe večer. Zalévání při vysokých teplotách a na přímém slunci může rostlinám způsobit šok a popálení listů.

Správným hnojením pro hustý a odolný trávník

Trávník je vytrvalý porost s neustálým odnosem biomasy. Pro krásný a plně funkční trávník je proto nutné ho v průběhu vegetace přihnojovat. Oslabený trávník bez živin má menší konkurenční schopnost a bývá potlačován pleveli. K jarnímu přihnojení využijte naše Dědovo trávníkové hnojivo JARO, s obsahem živin NPK 20-8-8 + 4S. Pro podzimní hnojení pak Dědovo trávníkové hnojivo PODZIM obsahem živin NPK 14-10-20 + 4S.

Jedná se o kompletní jemně granulovaná hnojiva s amonnou formou dusíku pro dodání pozvolně se uvolňujícího dusíku po dobu několika týdnů. Nitrátová forma dusíku pro rychlé ozelenění během pár dnů. Draslík je v hnojivu obsažen pro silný kořenový systém a rychlý jarní start. Síra pro lepší odolnost a sytě zelenou barvu trávníku.

travnik

Pro trávník bez mechu můžete využít naše Dědovo trávníkové hnojivo MECH EX obsahující NS 15-17 + 8 Fe. Jedná se o speciální hnojivo působící proti mechu. Železo obsažené v hnojivu eliminuje mech a podporuje zdravou barvu trávníku. Díky dusíku v hnojivu současně podpoříte růst trávníku. Síra zajistí sytě zelenou barvu a odolnost trávníku.

Pro přihnojení v průběhu vegetace použijte Dědovo trávníkové hnojivo REGENERACE se složením N 15 + 26 CaO (ledek vápenatý). Jedná se o rychlou dusíkatou výživu pro růst hustého, krásně zeleně zbarveného trávníku. Oxid vápenatý snižuje kyselost půdy, stabilizuje pH a zlepšuje půdní podmínky.

Chcete mít vysněný trávník? My vám s tím pomůžeme!

Správná travní směs je základem krásného a zdravého trávníku. Pokud jste tu pravou stále nenašli, rádi vám s jejím výběrem poradíme. Podívejte se na naše tipy, jak vybrat tu nejvhodnější travní směs přímo pro vaše potřeby nebo si prohlédněte naši nabídku vybraných travních směsí vhodných pro založení trávníku.

 

pazit travni-smes-golf PROFESIONAL PARK
Travní směs PAŽIT Travní směs GOLF Travní směs PROFESIONÁL Travní směs PARK

 

Pokud už trávník máte, ale ztratil svou krásu a vitalitu mechanickým poškozením, přísušky, chorobami nebo špatným průběhem zimy, vraťte mu ji přisetím stejného osiva z něhož byl porost založen, nebo speciální travní směsí DOSEV. Tato namíchaná směs osiv rychle vzchází, pokryje poškozená místa a navrátí trávníku skvělou formu i vitální vzhled, pro který jste si ho zamilovali. Při dosevu je potřeba dodržet následující zásady:

  • Stávající travní porost je nutné ještě více oslabit, a vytvořit tak prostor pro nové osivo. Docílíme toho například několikanásobnou vertikutací, kde vytvoříme konkurenceschopné prostředí pro nově vyseté osivo.

  • Výsevek i přesto, že se jedná o pouhý dosev, by se měl blížit plnému výsevku jako při zakládání nového trávníku. Ne všechno osivo padne na půdu a navíc má zhoršené podmínky pro vzejití i samotný růst.

  • Přisetou plochu přihnojíme, znovu provedeme vertikutaci a uválíme.

  • Po celou dobu klíčení a vzcházení zajistíme dostatek vláhy.

travnik_vparku

 

Přejeme vám bezproblémové a úspěšné založení trávníku, který vám bude dělat radost po dlouhá léta. A pokud byste potřebovali jakoukoli radu či pomoc, jsme vám kdykoli k dispozici – neváhejte se na nás obrátit, rádi s vámi vše probereme.

Nejčastější plevele v trávníku

Nejčastější plevele v trávníku

Nejrozšířenější plevelné druhy v trávnících

Plevelné druhy jednoděložné (trávovité) jednoleté

Ježatka kuří noha, bér vlašský a rosička krvavá

  • jsou nejhojnějšími zástupci z této skupiny. Jejich výskyt, vývoj rostlin, vzhled a vlastnosti jsou dosti podobné. Hlavní výskyt je v roce, kdy zakládáte porost, a to zejména jarním a letním výsevem. Případně ve starším porostu tam, kde byla z nějakého důvodu zem v pohybu a není na ní souvislý porost. V roce výsevu je chemické odstranění problematické, u starších porostů již lze provést. Proto redukce těchto plevelů v prvním roce spočívá v pletí, sečení a čekání na zimní období, kdy tyto druhy vymrzají.

Plevelné druhy jednoděložné (trávovité) vytrvalé

Pýr plazivý, lipnice roční

  • Zde je hlavní zástupce pýr plazivý. Chemická ochrana je velice složitá, a proto i zde je lepší vydržet a v případě pravidelného sečení pýr cca za dva až tři roky přirozeně zmizí.

  • Druhou problémovou rostlinou je lipnice roční. Drobný travní druh, který je velice agresivní a v dnešní době nevymrzá a lze ji považovat za vytrvalý druh. Navíc velice rychle semení, a to i ve velmi nízkém porostu nebo třeba ve spárách chodníku, odkuji ji snadno rozneseme po celé ploše trávníku. Zde vadí zejména svým jiným vzhledem a velice světlou barvou.
    Její likvidace je chemická a spočívá v prevenci klíčení. Účinná je zejména manuální redukce vytrháváním a intenzivní hnojení a také náležitá péče o trávní porost.

Plevelné druhy dvouděložné

  • Zde je mnoho zástupců, zejména vytrvalých druhů: jetel plazivý, sedmikráska chudobka, smetánka lékařská, popenec břečťanolistý, šťovíky atd. Pro jejich likvidaci lze využít např. postřik Bofix či Mustang. Jde o širokospektrální postřiky, které hubí účinně většinu dvouděložných plevelů.

TIP: Při likvidaci lipnice roční je vhodné za použití herbicidu namíchat nejprve slabší postřik, který rostlinu oslabí (ta ho vstřebá až do kořenových výběžků) a následně postříkat plnou dávkou herbicidu - účinnější likvidace!

 

FOTO

Pýr plazivý

PÝR PLAZIVÝ

 

Šťovík

ŠŤOVÍK

 

Popenec břečťan

POPENEC BŘEČŤAN

 

Ježatka kuří noha

JEŽATKA KUŘÍ NOHA

 

Bér valašský

BÉR VALAŠSKÝ

 

 
Trávníkářské pojmy

Trávníkářské pojmy

Trávník

  • V případě cíleného založení je to porost, který se uměle vytvořen za určitým účelem. Aby trávník plnil svoji funkci a byl trvalý je potřeba mu věnovat správnou péči. V opačném případě je trávník pouze shluk trav, které jsou méně kvalitní či se tu vyskytují plané druhy z náletů. Trávník je složen z jednotlivých travních druhů a jejich zastoupení v trávníku ovlivňuje charakter trávníku.

Vertikutace/areace

  • Je to pracovní operace, při které se provzdušňuje půda. Provádí se alespoň 2x - 3x do roka (jaro x podzim, jaro x léto x podzim). Jak bylo řečeno tímto zásahem se provzdušňuje půda a zbavuje se porost stařiny. Hloubka vertikutace je optimální do 0,5 cm. V případě, že provádíme vertikutaci v letním období, je zapotřebí dbát na to, aby nebyl následně trávník poškozen při vysokých venkovních teplotách. Pokud nemáte k dispozici vertikutátor, stačí trávník pojezdit vertikutačními hráběmi.

Travní druh

  • Travní druhy ovlivňují charakteristické vlastnosti trávníku. Je tedy velice důležité znát biologický charakter každého druhu a jeho vlastnosti, abychom mohli správně rozhodnout využití daného druhu v travní směsi.

Odrůda

  • Odrůda určuje specifickou odlišnost mezi jedinci stejného druhu. Určuje jejich genetickou výbavu. Odchylky mezi odrůdami bývají velké a silně ovlivňují užitnou hodnotu dané odrůdy.
Nejčastější choroby trávníku

Nejčastější choroby trávníku

Červená nitkovitost trav

  • Původcem je houba Laetisaria fuciformis. Vyskytuje se především v pozdním létě a na podzim při dlouhotrvajících rosách, mlhách nebo při podmáčení trávníku. Příznakem jsou světle hnědé, později slámově žluté skvrny různé velikosti. Často jsou doprovázeny chomáčky růžového nebo bílého mycelia. Optimální teplota pro rozvoj choroby je 16–22 °C. Stav zlepšuje vyrovnaná výživa a vertikutace.

Antraknóza trav

  • Původcem je houba Colletotrichim graminicola a Microdochium bolleyi. Napadený trávník hůře obrůstá a žloutne. Při vyšších teplotách se na trávníku tvoří větší skrny. Napadené rostliny se dají snadno vytáhnout z půdy. Na odumřelých částech je tmavé mycelium.

Čarodějná kruhovitost trávníků

  • Původcem je asi 60 druhů vyšších hub z třídy V trávníku se objevují pravidelné kružnice tvořené plodnicemi hub, odumřelou zónou nebo tmavě zbarvenými pruhy trávníku. Nejčastěji se vyskytuje ve starších nebo extenzivně využívaných trávnících. Výskyt podporuje nedostatečná úroveň výživy. Ochrana spočívá v odstranění půdy i s myceliem.

Řasy

  • Řasy se v trávníku rozšiřují na méně propustných půdách s nízkým obsahem živin. Vyskytují se ve všech typech trávníků. Půdné druhy řas jsou většinou jednobuněčné organismy, které se shlukují v koloniích a vytvářejí mazlavý povrch půdy. Na trávníku vytvářejí nepropustný povlak tmavě zelené až černé barvy, který je slizovité povahy a postupně zasychá a praská. Řasy travám konkurují v nárocích na vodu, živiny a produkují látky inhibující růst. K jejich eliminaci je nutné zvýšit úroveň výživy, provádět vertikutaci či aerifikaci a omezit zastínění. Vhodné je ošetření fungicidy s účinnou látkou chlorthalonil, mancozeb a quinoclamion.

Sněžná světlerůžová plísňovitost trav

  • Původcem je houba Microdochium nivale. Po roztání sněhu se objevují místa pokrytý bělavým nebo narůžovělým myceliem. Teplotní optimum pro růst je 0–10 °C. Výskyt plísně sněžné není vázán bezprostředně na sněhovou pokrývku. Poškození trávníku je patrné brzy na jaře. Náchylné jsou jílky a kostřavy rákosovité. Je nutné odstranit zbytky travních rostlin a zajistit pravidelnou výživu. Ošetření se provádí preventivně na podzim a na jaře v případě jejího výskytu pomocí přípravků obsahující azoxystrobin.

Sněžná šedobílá plísňovitost trav

  • Původcem je houba Typhula incarnata. Bezprostředně po roztávání sněhu se objevuje bílé nebo růžové mycelium, podobně jako u plísně sněžné. Odumřelé rostliny mají hnědavou a šedavou barvu. Choroba se rozvíjí při dlouhodobé sněhové pokrývce. Ochrana je stejná jako u sněžné světlerůžové plísňovitosti trav.

Padlí travní

  • Původcem je houba Blumeria graminis. Za příznivých teplotních podmínek a vlhkosti produkuje bílé mycelium. Konidie, které se šíří vzduchem, postupně infikují nejdříve zdravé spodní listové patro a následně potom také horní patro. Na listech se objevují moučnaté povlaky a nekrózy. Listy později zasychají. Náchylná je zejména lipnice luční. Ošetření lze provést fungicidními přípravky na bázi azoxystrobinu, propiconazolu a triadimefonu.

Rez travní

  • Původcem jsou houby rodů Puccinia a Uromyces. Rozvíjí se zejména koncem léta, při optimální teplotě 20–30 °C, kdy se začínají objevovat žluté, hnědé a načervenalé skvrny a listy postupně zasychají. Velmi náchylné jsou některé odrůdy lipnic lučních. Ochrana spočívá ve výběru vhodných odrůd a vyrovnaném hnojení.

 

Čarodějná kruhovitost

Čarodějná kruhovitost trávníků

 

Rez travní

 

Padlí travní

 

Červená nitkovitost trav

 

Řasy

 

Antraknóza trav

Trávníkové druhy

Trávníkové druhy

Jílek vytrvalý

  • trsnatá tráva, která velmi dobře snáší zátěž (typicky se nachází v hřišťových, fotbalových travních směsí) a při poškození rychle regeneruje. Vzchází rychle do 14 dnů. Vyžaduje časté sečení a optimální dávky hnojiv (reaguje především na dusíkatá hnojiva). Má vyšší nároky na vláhu a také větší nárůst travní hmoty. Obecně je považován za málo odolný vůči plísni sněžné ve vyšších polohách a hůře snáší velké sucho. V našich směsích jsou ale zařazeny nové, odolnější odrůdy.

Kostřava červená

  • velmi jemná, hustá, dobře odolávající přísuškům, uplatní se především na sušších pozemcích, zejména v trsnaté formě (větší estetická hodnota). Nevyžaduje tak intenzivní hnojení jako jílek vytrvalý. Vyskytuje se ve třech formách jako trsnatá, krátce a dlouze výběžkatá. Vzchází během 2-3 týdnů, méně odolává zátěži. Je nezbytná pro založení jemných a hustých trávníků.

Kostřava ovčí

  • hustě trsnatá tráva nízkého vzrůstu, která vytváří jemný a tmavý trávník. Vzchází 2-3 týdny. Nesnáší silnou zátěž, je však mimořádně odolná vůči suchu a nevadí jí stín. Používá se především v okrasných trávnících, ale i v sadech nebo na vinicích. Své zbarvení si zachovává i v zimním období.

Kostřava rákosovitá

  • krátce výběžkatá tráva s mimořádnými schopnostmi vyrovnat se s nedostatkem vláhy. Hluboce koření, a proto je schopna si opatřit vláhu i na suchých stanovištích. Vzhledem k velikosti osiva doporučujeme výsevek 4-6 kg/100 m2 . Menší výsevek způsobuje tvorbu drnů v porostu. Kostřava rákosovitá poměrně pomalu vzchází 2-3 týdny. Je velmi vytrvalá a vytváří hustý drn, ale nesnáší časté a nízké sečení. Velmi vhodná je směs kostřavy rákosovité s lipnicí, se kterou se vzájemně doplňují. Ve vyšších polohách je podobně jako jílek napadána plísní sněžnou, což ale do značné míry eliminují naše nová šlechtění nebo fungicidní ošetření.

Lipnice luční

  • nejcennější a také nejdražší travní druh. Rozmnožuje se podzemními výběžky, kterými zpevňuje trávník. Vzchází pomalu 3-5 týdnů. Její vývoj je pozvolný. V travních porostech se uplatňuje v druhém a třetím roce po založení. Pro svoji odolnost je naprosto nepostradatelná v zátěžových trávnících.

Psineček

  • pro trávníkové účely se využívá psineček tenký a výběžkatý. Psineček tenký se využívá jako doplňkový travní druh do okrasných trávníků nebo do golfových směsí pro jamkoviště. Kdežto výběžkatý se především využívá na jamkoviště golfových hřišť na tak zvané „greeny“. Trávníky, ve kterých se objevuje tento travní druh vyžadují velice specifickou péči, do které řadíme pravidelnou závlahu, téměř každodenní sečení, a další zásahy jako je vertikutace či chemické ošetřování. Psineček se využívá v takových typech okrasných trávníků, kde chceme dosáhnout co nejjemnějšího trávníku, který bude v případě zvládnutí jeho ošetřování velice krásný. V případě, kdy trávník není důkladně ošetřován a není mu dána řádná péče je trávník plstnatý a napadený chorobami.

NEVHODNÉ TRAVNÍ DRUHY

  • Při nákupu travní směsi pečlivě zkontrolujte složení uvedené na obalu, kde musí být procentické zastoupení jednotlivých travních druhů. Pokud tam naleznete i jílek mnohokvětý, jednoletý nebo festulolium, pak tuto směs raději nekupujte. Jde o pícní druhy trav s vysokým nárůstem hmoty a velmi širokým listem, které do trávníků nejsou vhodné.
Často kladené otázky

Často kladené otázky

  • 1. Jak založit nový trávník?

    Postup při zakládání trávníku naleznete zde.

  • 2. Kdy je nejlepší čas založit trávník?

    Brzké jaro nebo časný podzim. Přesněji březen až duben a poté polovina srpna-září.

  • 3. Co je to vertikutace?

    Vertikutace je mechanické opatření, které se doporučuje provádět alespoň 2x -3x do roka (na jaře, v létě a na podzim). Je to proces, při kterém se noži či drátky poškodí povrchová vrstva půdy tak, aby lépe vsakovala vodu, odstraní se stařina z porostu která podporuje tvorbu chorob a podpoří se provzdušňování půdy. Provádíme ji vertikutátorem či vertikutačními hráběmi. Lze provádět i aerifikaci, která spočívá v propichování porostu do větší hloubky a poté je většinou provedeno zapáskování porostu křemičitým pískem tak, aby do pudy lépe prostupoval vzduch a voda. Vertikutace  a areace jsou opravdu nezbytným krokem k zajištění krásného, odolného a kvalitního trávníku.

  • 4. Jak se zbavit mechu?

    Problematika mechu v trávnících je velice složitá. Mech se může objevit v důsledku špatného pH půdy, špatného hnojení, nevhodně sečeného a prořídlého porostu. Mech lze odstranit několika způsoby – mechanickým odstraněním vyžadujícím vyhrabání a vybrání mechu z porostu nebo chemickým ošetřením pomocí přípravků jako je MechoStop. Následně je důležité správným postupem obnovit plochu. Více informací se dočtete tady.

  • 5. Mám vypálené fleky (kruhy) na trávníku. Co to je?

    Jednou z příčin může být pes. Především ranní moč fenky může způsobit "spálené" kruhy na trávníku, kde obvod kruhu je tmavě zelený a vnitřek je vypálený. Dále to může být známá choroba trávníku tzv. ČARODĚJNÁ KRUHOVITOST TRÁVNÍKU.

  • 6. Jak lze účinně bojovat s plevelem na trávníku, aniž bych poškodil/a trávu?

    Trávníkové druhy jsou nejčastěji ohroženy dvouděložnými plevelemi. Lze je odstranit za pomoci herbicidů nebo mechanickým odstraněním, například pravidelnou sečí na správnou výšku.

  • 7. Co je to mulčování trávníku a jaké jsou jeho výhody?

    Mulčování trávníku je proces, při kterém se posekaný porost drobí na malé kousky, které zůstávají na trávníku. Správné mulčování se provádí pravidelně, přičemž malé množství drobné hmoty přináší lepší koloběh živin a přitom nedochází k zahnívání trávníku.

  • 8. Je vhodné použít místo travního osiva osivo mikro jetele?

    Nedoporučujeme používat pouze monokulturu mikro jetele do trávníku. Lepší varianta z důvodů změn klimatických podmínek je vhodné použít směs s trávami. I tak je jetel vysoce konkurenceschopný a může ovládnout smíšený porost do roku.

  • 9. Jak se mám o trávník starat? Kdy ho mám kosit, jakým způsobem?

    Trávník by měl být pravidelně vertikutován (2x do roka). Základem je hnojení porostu – v březnu ledkem vápenatým a poté trávníkovým hnojivem. V letních měsících je vhodné v případě dlouhodobých přísušků zavlažovat. Trávník se seká podle potřeby, obvykle 1x až 2x týdně na výšku 2–6 cm, s ohledem na počasí.

  • 10. Proč mi na některých místech po zimě plesnivý trávník?

    Většinou jde o plíseň sněžnou, která napadá travní porosty za vhodných zimních podmínek. Prevence zahrnuje ošetření fungicidními přípravky v pozdním podzimu nebo během teplé zimy.

  • 11. Mám velice těžkou půdu – jílovitou. Co s tím mám dělat?

    Když zakládáme trávník na jílové půdě je dobré před zakládáním porostu odlehčit jílovitou půdu do 10 cm hloubky křemičitým pískem, který se přimíchá do stávající půdy.

  • 12. Zakládání trávníku do písku? Co musím udělat? Jde to?

    Ano, jde to. Lehkou půdu (písčitou) můžete promíchat s kompostem nebo rašelinou(tím dodáme jílovité částice), ale dejte si pozor na vysoký nárok na zálivku a hnojení.

  • 13. Jaký je rozdíl mezi okrasnou a zátěžovou travní směsí?

    Zátěžová travní směs je určená k zatěžování trávníku, např. pobíhání dětí a psů. Typicky se jedná o fotbalová, dětská hřiště či sportovní plochy. Okrasný trávník je plocha s minimálním pohybem, kde je kladen důraz na jemnost a nižší nárůst hmoty.

  • 14. Jak zničit nežádoucí rostliny před setím?

    Nežádoucí rostliny lze zničit totálním herbicidem, vhodnou přípravou půdy a manuálním odstraněním.

  • 15. Nevzešlo mi osivo trávníku. Co jsem udělal špatně?

    Příčiny mohou být různé, včetně příliš hlubokého nebo mělkého setí, zaschnutí osiva nebo použití starého osiva. Doporučujeme konzultaci s odborníky.

  • 16. Kdy je optimální doba kropit trávník?

    V době, kdy na trávník nedopadají agresivní sluneční paprsky a není příliš velké teplo. Záleží také na tlaku chorob.

  • 17. Co dělat, když mi pes vyběhává trávník podél plotu?

    Bohužel zde není jiná možnost než psa to odnaučit, žádný travní druh toto nevyřeší.

Jak zaset květnatou louku?

Jak zaset květnatou louku?

Jak zaset květnatou louku a jak se o ni starat?

 

Příprava půdy: Půda musí být kvalitně připravená. Tedy prokypřená, vyrovnaná a zpracovaná na drobtovitou strukturu. Žádnou směs nelze pouze "pohodit" do trávy a očekávat z toho krásný, rozokvetlý porost.

 

Setí: Směs se vysévá maximálně do 0,5. Nejvhodnější časová období jsou: druhá polovina srpna až začátek září nebo časné jaro – začátek března.

 

Výsevek: ideální výše výsevku (kolik osiva zaset) je 10–15 kg/ha.

 

Následná péče: Takovéto druhově bohaté porosty nemají rády časté a nízké sečené. Optimální výška seče je mezi 5–7 cm. Seč provádíme nepravidelně a to 2–3krát ročně. První sečení porostu je vhodné provádět většinou v druhé polovině května až začátkem června. Kosení však není vhodné dělat plošně, ale je lepší si pozemek rozdělit do více částí, kdy každou část posečeme v různém období. Optimální je část posekat např. v červnu druhou v červenci a třetí na začátku srpna. Poté každý rok na každé části provádíme, seč v odlišnou dobu než rok předešlý. Porost se díky jetelovinám nemusí hnojit.

Jak se zbavit mechu?

Jak se zbavit mechu?

Co zničí mech? Co použít na mech v trávníku?

  1. Příčiny výskytu mechu

Mech se vyskytuje v trávnících, kde dochází ke kyselé reakci půdy, na zastíněných, přemokřených plochách, a tam, kde je trávník sečen na příliš nízkou výšku nebo ponechán neposečený. Nejčastěji se mech šíří v důsledku nedostatečné péče, jako je absence hnojení nebo použití nevhodné směsi.

  1. Metody odstranění mechu

Pro odstranění mechu můžete použít chemické prostředky jako zelenou skalici, Mechostop nebo Antimech. Ekologickou variantou je mech ručně vyhrabávat. Nejúčinnější je však odstranit příčiny jeho růstu: pravidelně vápnit trávník, zvýšit výšku sečení a zlepšit vodní režim (meliorace).

  1. Obnova trávníku

Důkladně vyčešte vyschlý (po aplikaci přípravku) mech a na holá místa přesete novou travní směsí. Tím podpoříte zdravý růst trávníku a zamezíte návratu mechu.

 

https://www.instagram.com/seedservice/?img_index=1

 

Mechanické odstraňování mechu

 

Chemicky ošetřený mech, mechanicky vyčesán z trávníku

 

Nejčastější chyby při zakládání trávníků

Nejčastější chyby při zakládání trávníků

Podceňování a uspěchání přípravy pozemku

  • Trávník zakládáme na dlouhou dobu. Je tedy důležité brát zřetel na kvalitní přípravu půdy. Ideální doba pro založení nového trávní nebo pro dosetí a obnovu je časně z jara nebo na podzim. Letní výsev je možný pouze v případě, že daný porost budeme zavlažovat.

Mělké či hluboké setí

  • V případě hlubokého setí problém nastává takový, že rostlina se nedokáže z vrstvy zeminy probojovat nad zem. V případě příliš mělkého vysetí hrozí odfouknutí semínka větrem, vyplavení či vyzobání osiva ptactvem. Sejeme tedy do hloubky max. 1 cm.

Nevyrovnaná výživa (zejména dusíkem)

  • Při špatném vyživováním trávníku může docházet k nežádoucím vlivům A to jak při nedostatečném (nedostatek živin pro trávník), tak ale i při nadbytečném hnojení (překyselování půdy a následný výskyt mechu). 

Výběr nevhodné travní směsi

  • A to především ve smyslu zátěžového (sportovního) či okrasného trávníku, kdy zátěžový trávník má vysokou míru odolnosti vůči pohybu po něm, ale esteticky není až tak krásný oproti tomu okrasný trávník má menší odolnost vůči zátěži, ovšem vyniká svým estetickým účinkem a často i nižší nutností sečení porostu.

Nízké či vysoké kosení a vysoká teplota při seči

  • Při nízkém sečení dochází k poškozování krčků trav, které poté nemohou nebo jen velice těžko obrůstají a proto trávník rezne (vadne), objevuje se tu mech atd. V kombinaci s vysokými teplotami se rostlina vyčerpá a není schopna zvládnout takovou dávku stresu.

Zplstnatění travního porostu (absence vertikutace)

  • Za pomoci vertikutace/areace je možné předcházet nejen zplstnatění trávníku, ale také šíření chorob (plísním, hnilobám), výskytu mechu atd. Operace vertikutace/areace jsou základními úkony, při pěstování trávníku a neměli bychom je podceňovat či úplně vynechávat.

Závlaha při vysokých teplotách a plném slunci

  • Zavlažování při vysokých teplotách a na přímém slunci způsobuje rostlinám šok, kdy v tomto důsledku například dochází ke spálení listové plochy. Zavlažujeme tedy při nižších teplotách nejlépe večer. 

Ukládání sněhu ve velkých vrstvách

  • Tento faktor způsobuje především choroby trávníku jako je plíseň sněžná.

Instagram

Jak mám vybrat správnou travní směs?

Jak mám vybrat správnou travní směs?

Toužíte po perfektním trávníku ke svému domu, do parku, na sportoviště, do firemního areálu, do sadu, do vinic či do náročnějších podmínek?

Svěží, zelený, odolný a trvanlivý trávník nevyžadující náročné založení a péči je snem každého z nás. Splňte si ho ještě dnes! Klíč k dokonalému trávníku spočívá ve správném výběru travní směsi. Pojďme na to!

 

Jak vybrat dokonalý trávník?

Vše o správném výběru směsi vám prozradí následující řádky. V nich se dozvíte všechny důležité aspekty, díky kterým budete mít porost maximálně přizpůsobený svým potřebám a místním podmínkám. Takový, který bude prospívat.

Než začnete vybírat travní směs

Před výběrem nestačí promyslet pouze účel, vzhled, odolnost k zátěži či rozsah péče o trávník. Aby naplno rostl, prospíval a skvěle vypadal, je zapotřebí myslet ještě na:

 

  1. Využití trávníku

Každá travní směsspeciální složení, čímž získá jedinečné vlastnosti, vzhled a strukturu. Vhodně vybraná směs splní vaše potřeby a zvládne všechny vaše výzvy. Vše, k čemu má sloužit.

  1. Místo založení a růstu trávníku

Důležitou roli hrají klimatické a místní podmínky, typ a vlastnosti půdy i světlo. Na zastíněná stanoviště s přebytkem vláhy se hodí travní směs STÍN, v suchých podmínkách naopak prosperuje zátěžová travní směs SAHARA. Vhodné směsi vám vytvoří perfektní podmínky pro růst zdravého, odolného a krásného trávníku.

 

  1. Sklon a členitost terénu

S rovnou plochou problém nebude. Do svahu je ale třeba vybrat směs s intenzivním růstem kořenové soustavy zpevňující vegetační vrstvu půdy a vytvářející pevné drny pro zamezení eroze. Hledáte-li takovou, pak vyzkoušejte naši směs SVAH.

 

  1. Zatížení a intenzita využívání trávníku

Zohledněte, jak často budete trávník využívat a jakým způsobem. Záleží na tom, zda bude trávník sloužit ke každodenním aktivitám či sportu. Pro silně zátěžový trávník doporučujeme směsi PROFESIONÁL, MODRÝ PROFESIONÁL, PAŽIT, nebo HŘIŠŤOVÁ SMĚS. Naopak pro okrasné trávníky s vysokou estetickou hodnotou lze doporučit směsi PARK, MODRÝ PARK a směsi SAHARA a GOLF.

  1. Složení a vlastnosti travních směsí

Každá travní směs vyniká složením určujícím vlastnosti dané směsi. Jednotlivé typy trávníků mají různou odolnost k zátěži, suchovzdornost, odolnost k zastínění, jemnost, tvar a barvu listů (ZELENÁ a MODRÁ ŘADA), schopnost a rychlost regenerace a intenzitu odnožování. Vysokou má například MODRÝ PARK a MODRÝ PROFESINÁL, STÍN a další směsi.

 

  1. Založení, péče a údržba

Co trávník, to jiná forma péče a údržby. Travní směsi na hřiště budou vyžadovat vaši pozornost – pravidelným sečením, hnojením a další potřebnou péčí. Naopak směs KVĚTNATÁ LOUKA bude prospívat téměř bez vaší pomoci.

  1. Trvanlivost a výdrž

Chcete-li si pořídit trávník na co nejdéle, vyberte travní směs, která je odolná a dlouhodobě udržitelná. Nezapomeňte, že taková směs bude vyžadovat zájem a péči.

  1. Vzhled a struktura trávníku

Je jenom na vás, zda vám trávník vyroste do světlé, klasické nebo tmavě zelené barvy. Pro vzhled je podstatná nejen barva, ale i tvar a jemnost listů. Právě ty zaujmou a vypadají luxusně. Svým vzhledem zaujmou směsi PARK, MODRÝ PARK a GOLF. Hrubší směsi jako PROFESIONÁL, MODRÝ PROFESIONÁL, PAŽIT, DOSEV a SAHARA už tolik ne, ale zato něco vydrží.

  1. Odolnost vůči chorobám a škůdcům

Pro místa s vysokým výskytem škůdců vybírejte travní směsi obsahující odrůdy méně náchylnější k plísním, houbám, chorobám a škůdcům. Zvýšená rezistence směsi vám pomůže udržet trávník ve skvělé formě.

  1. Dostupnost vody

Bez vody trávník neporoste. Zkontrolujte zdroje vody a zavlažování. Je-li vaše oblast suchá, vyberte speciální travní směs obsahující odrůdy odolnější vůči suchu, jako je SAHARA, PARK, PARKOVÁ SMĚS. Trávník pak bude vyžadovat méně zálivky.

 

Který trávník bude ten pravý?

Při zohlednění těchto faktorů budete na správné cestě za vysněným trávníkem.

Pokud si však nejste jistí, podívejte se na přehled jednotlivých typů travních směsí, prolistujte si náš katalog  nebo nás rovnou kontaktujte , rádi vám se vším poradíme.

 

Okrasné trávníky

GOLF , PARK , MODRÝ PARK , PARKOVÁ

Rekreační trávníky

PAŽIT , HŘIŠŤOVÁ

Účel:

  • pro vizuální zkrásnění a ozvláštnění míst
  • nezatěžované estetické plochy

Vlastnosti:

  • hustý a zároveň jemný porost
  • menší nárůst hmoty

Složení: 

  • vysoký podíl kostřav červených a drsnolistých (ovčích)
  • malé množství jílku vytrvalého

Využití:

  • zahrady, parky, významná místa a památky

Péče:

  • před založením je třeba z půdy odstranit plevel
  • vyžadují pravidelnou péči a údržbu

Účel:

  • pro odpočinek, běžný pohyb, pikniky a rekreační aktivity
  • pro střední zátěž

Vlastnosti:

  • odolné a stále příjemné na dotek
  • vyšší nárůst hmoty

Složení: 

  • jílek vytrvalý
  • vyšší podíl lipnice luční 

Využití:

  • parky a rekreační oblasti
  • rodinné domy

Péče:

  • vyžadují pravidelnou péči a údržbu
Prohlédněte si naše směsi pro okrasné trávníky Prohlédněte si naše směsi pro rekreační trávníky
Travní směsi do zahrad Travní směsi do parků

Zátěžové trávníky

PROFESIONÁL , MODRÝ PROFESIONÁL , HŘIŠŤOVÁ , DOSEV

Speciální trávníky

SAHARA , STÍN , SVAH , REKULTIVAČNÍ , ZELEŇ , SADY A VINICE , SADY A VINICE – ZÁTĚŽ, LETIŠTĚ

Účel:

  • zejména pro sportovní plochy
  • pro vysokou zátěž

Vlastnosti:

  • odolnost
  • menší hustota a jemnost porostu
  • rychlá regenerace

Složení: 

  • vysoký podíl jílku vytrvalého a lipnice luční s malým procentem kostřavy červené

Využití:

  • sportoviště, sportovní a městská hřiště, školní dvory
  • zátěžové plochy u rodinných domů a veřejné zeleni

Péče:

  • pravidelné sečení, hnojení, zavlažování a provzdušňování

Účel:

  • travní směsi do extrémních podmínek

Vlastnosti:

  • každý typ je přizpůsobený konkrétnímu prostředí

Složení: 

  • speciální složení dle podmínek konkrétních míst

Využití:

  • místa se silným zastíněním
  • velmi suchá místa
  • špatně dostupná místa
  • svahy

Péče:

  • závisí na typu trávníku
Prohlédněte si naše směsi pro zátěžové trávníky Prohlédněte si naše směsi pro speciální trávníky
Travní směs do svahu